Право на обезщетение при пенсиониране

имам ли такова право
Normal_pensionirane

Въпросът ми се отнася до правото на получаване на 6 заплати при пенсиониране. Ако в момента на пенсиониране съм регистрирана в бюрото по труда, а в последната ми месторабота имам непрекъснат трудов стаж 25 години, имам ли право на 6-те заплати при пенсиониране?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            


Създадена на 17.12.2016 г.

Коментари

  • Small_normal_logo_variation

    Клуб 50 Плюс написа:

    Преди около 2 години

    Здравейте, г-жо Декова,

    Съгласно чл. 222, алинея 3 от Кодекса на труда, при прекратяване на трудовото правоотношение, след като служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца, ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж . От това, което сте посочила, обаче, Вие придобивате това право повреме на периода на регистрация в Бюрото по труда, а към този момент трудовото Ви правоотношение с последния работодател е прекратено и според нас нямате право на това обезщетение.


  • Dece5d56518a422684e4702dbf2bea5d?size=50&default=http%3a%2f%2fassets.club50plus.bg%2fassets%2fuser%2fdefault_pictures%2fmale

    Имам ли право на 6 брутни заплати при пенсиониране по-рано до 1 година с намален размер на пенсията? написа:

    Преди 11 месеца

    Здравейте! Казвам се Тинка Велчева и навършвам пенсионна възраст на 04.06.2018 г. Имам трудов стаж 41 г., от които при последният ми работодател 14 г. Работя на безсрочен трудов договор. Желанието ми е да се пенсионирам до една година по-рано т.е след 04.06.2017г., каквато възможност се дава с последните законови изменения. Въпросът ми е - При по-ранно пенсиониране, с пожизнено намален размер на пенсията, полагат ли ми се 6 брутни работни заплати при пенсионирането от работодателя?