Парад на изкуствата


060830.0

Normal_logo-malka

42 издателства и над 100 писатели, художници и литературни критици се събират в Пловдив

     Литературен фестивал "Пловдив чете 2012"

Организатори: ИК „Жанет 45" (домакин) и отдел „Култура" при община Пловдив

Партньори: ГХП „Св. Св. Кирил и Методий", Европейски колеж по икономика и управление – Пловдив, ЕГ „Иван Вазов", ЕГ „Пловдив", ПУ „Паисий Хилендарски", СОУ „П. К. Яворов", ФЕГ „Екзюпери", СОУ „Св. Паисий Хилендарски", АМТИИ

„Пловдив чете 2012" се осъществява с финансовата подкрепа и участие на община Пловдив, Министерство на културата – дирекция „Книга и библиотечно дело", Международен панаир Пловдив, НБ „Иван Вазов" – Пловдив, БЕС – Пловдив, ТракАрт, „Рефан България", сдружение „Старинен Пловдив".

Медийни партньори: БНТ, БНР – програма „Хр. Ботев", NBT, ПОТВ, Радио Пловдив, в. „Преса", в. „Сега", в. „Стандарт", в. „Култура", в. „Марица", Програмата Инфо, http://podtepeto.com, www.plovdivutre.bg, www.plovdiv-online.com

Целодневно в рамките на феста се организират премиери на книги, литературни срещи и авторски рецитали, публични диалози, чествания, дискусии, концерти, изложби.

6 юни (сряда)

10.00 – „Младият Пловдив чете" в училища-партньори

„Младият Пловдив чете" в пловдивски училища

ФЕГ „Антоан дьо Сент-Екзюпери": Мирела Иванова („Любовите ни") + Марин Бодаков („Наивно изкуство");
ЕГ „Иван Вазов": Ина Иванова („Името на неделята") + Милен Русков („Възвишение")
ЕГ „Пловдив": Петя Кокудева („Лулу") + Оля Стоянова и Живко Джаков („Пътеводител на дивите места")
СОУ „П. К. Яворов": Начо Христосков („От пролуката до гроба") + Стефан Бонев („Пред прага на храма", изд. „Хермес")
ГХП „Св. Св. Кирил и Методий": Мария Донева („Магазин за обли камъчета")
СОУ „Св. Паисий Хилендарски": Владимир Сунгарски („Златният дъжд. Три мистерии от Античността, изд. „Парадокс")

10.00–16.00 – Дом на учените в Стария град
ПУ „Паисий Хилендарски":
Научна сесия, посветена на творчеството на Кирил Кадийски по случай неговата 65-годишнина
В къща „Ламартин" от 17 часа: Литературно четене на поетите Жан Оризе, Първан Стефанов, Тома Бинчев, Бойко Ламбовски, Иван Сотиров и Кирил Кадийски

15.00 – Галерия „L'UNION"
„Жанет 45":
РИСУНКИ В КНИГИ от Румен Жеков (изложба)

16.00 – Гражданския клуб (Стария град)
„Жанет 45":
ПИСАТЕЛИ, ГОСТИ НА ПЛОВДИВ – из фотографския архив на
Мая Любенова

17.00 – Площад „Ст. Стамболов" (пред Общината)
Откриване на Книжния базар. Приветствие към гостуващите издателства – г-жа Божана Апостолова (от името на издателството домакин) и г-н Стефан Стоянов, зам.-кмет по културата

17.30 – Постоянна експозиция „Г. Божилов – Слона"
(Фондация „Бъдеще за България")
„Жанет 45":
„Пътеводител на дивите места" от Оля Стоянова и Живко Джаков
Представя: Манол Пейков

18.00 – Книжарница „Хермес"
„Сиела":
„Добавено лято" от Евгени Черепов
Представя: Мария Донева

19.00 – Летен театър
Официално откриване на Литературния фест ПЛОВДИВ ЧЕТЕ:
Слова на Кмета на Пловдив г-н Иван Тотев и на г-жа Божана Апостолова, собственик на издателството „Жанет 45" – домакин на тазгодишното издание на ПЛОВДИВ ЧЕТЕ
Връчване на „Орфеевия венец" за високи постижения в съвременната поезия на Стефан Цанев.
Концерт на Васил Найденов, Богдана Карадочева и Стефан Димитров

21.00 – Двора на Драматичен театър „Н. О. Масалитинов"
Коктейл на Кмета за гостите на ПЛОВДИВ ЧЕТЕ. (вход с покани)

7 юни (четвъртък)

16.00 – Постоянна експозиция „Г. Божилов – Слона"
(Фондация „Бъдеще за България" – Стария град)
Съюз на преводачите в България:
Списание „Панорама" - българският поглед към световната литература
Представят преводачите Жела Георгиева – главен редактор, и Йордан Костурков – член на редколегията, носител на награда „Пловдив"

17.00 – Културен център „ТРАКАРТ" (подлез Археологически)
„Светулка":
„Високо, зелено и нежно" от Мюмюн Тахир – разкази
Представя: Петър Анастасов

17.30 – Книжарница „Хермес" - Централ (с/у хотел „България")
„Хермес":
„В търсене на изгубеното племе" от Марко Ганчев – мемоари
Представя: Марин Кадиев

18.00 – Етнографски музей (Стария град)
„Летера":
„Културното разнообразие на България. Етноси" от Ирена Бокова и Валентина Ганева-Райчева
Представят: Соня Алексиева и Ангел Янков (мултимедийна презентация)

18.00 – Народна библиотека „Иван Вазов"
„Персей":
„Аз искам да те помня все така" – любовта на Димчо Дебелянов в стихове и писма
Представя: Пламен Тотев (съставител на изданието)

19.00 – Двора на Драматичния театър
(при лошо време – Културен център „ТРАКАРТ")
„Жанет 45":
РАУИ ХАДЖ (Канада) – специален гост на „Пловдив чете"
Манол Пейков представя втория му роман на български „Хлебарка" 

8 юни (петък)

15.00 – Книжарница „Хермес" - Централ (с/у хотел „България")
КНИГА С АВТОГРАФ „77 стихотворения" от Любомир Левчев
Представя: Иван Гранитски

17.00 – Къща музей „Хр. Г. Данов"
Министерство на културата – Дирекция „Книга и библиотечно дело", Община Пловдив:
Връчване на Националните литературни награди „ХР.Г. ДАНОВ" в категориите Българска литература (издател / автор), Преводна литература (издател / преводач), Хуманитаристика (издател / автор / преводач), Изкуство на книгата (издател / художник), Издание за деца (издател / автор / преводач / художник), Книгоразпространение, Представяне на българската книга (медия / организация / автор), Библиотечно дело (библиотека / библиотекар) и Електронно издаване и нови технологии (организация / лице)

17.00 – Открита сцена пред Общината
Детски хор „Омайниче" с худ. ръководител Таня Орманова
Дует „Краси и Гери" (естрадни песни) – Гергана и Красимир Кацарови. Водещ – Стоян Сърданов

18.00 – Постоянна експозиция „Златю Бояджиев" (Стария град)
„Летера":
„Безподобните – биополитичен роман за липсващия Друг" от Райна Маркова и Юлий Давидов
Представя: Татяна Ичевска

18.30 – Книжарница „Хермес" - Централ (с/у хотел „България")
„Хермес":
„Невинни момичета" от Анита Тарасевич – разкази
Представя: Владимир Янев

19.00 – Парк-хотел „Санкт Петербург"
„Стандарт":
ДИАЛОЗИ С ЧИТАТЕЛЯ след прочита на „Лъжата. Бойко, Георги и разни негодници" от Тошо Тошев, с участието на Любомир Левчев, Иван Гранитски, Антон Дончев и Божана Апостолова

19.30 – Конюшните на царя (открита сцена в Старинен Пловдив)
(при лошо време – Фондация „Бъдеще за България")
Сдружение „Литературна къща":
„Летен следобед" на Александър Чобанов през погледа на белетристиката и на критиката – Емил Андреев и Младен Влашки

9 юни (събота)

11.00 – Камерна зала на Драматичния театър
„Жанет 45":
„ПРАТЕНИК НА МЪЖКИ ВРЕМЕНА" – спомен за големия актьор и човек Григор Вачков, с прожекция на „Ние, духовата музика" и участието на Юрий Дачев, Мартина и Силвия Вачкови

11.00 – Студио 1 на „Радио Пловдив"
Сп. „Страница":
„Нобелистът" и „Господ слиза в Атина" с участието на авторите Елена Алексиева и Александър Секулов и включване в предаването за книги „Преге"
Коментари: Критически квартет в състав Гергина Кръстева, Татяна Ичевска, Здравко Дечев и Младен Влашки

11.30 – Балабанова къща (Стария град)
„Омофор":
„Разговори с децата. Споделянето на вярата" от монахиня Магдалена

14.00 – Книжарница „Хермес" - Централ (с/у хотел „България")
„Хермес":
„Опити за любов и щастие" от Калин Василев – разкази,
„Фантазматофилия" от Калин Петров – поезия
Представя: Младен Влашки

16.00 – Балабанова къща (Стария град)
„Оренда":
Среща с читатели на „Тангра" –български исторически роман от Токораз Исто
Представя: Стоян Цветкашки

17.00 – Постоянна експозиция „Златю Бояджиев" (Стария град)
„Весела Люцканова":
Акад. Благовеста Касабова за Весела Люцканова и новата й книга „Водовъртеж"

17.00 – Открита сцена пред Общината
Танцов състав „Флейм данс" с худ. ръководител Пламен Балабанов
Формация „Пловдив" с худ. ръководител Лили Славова
Водещ: Стоян Сърданов

17.00 – читалище „Възраждане"
„Джим 04":
Авторски рецитал на поета Георги Ганев и премиера на книгата му „Преодолявам се". Участват младите фотографи Георги Стоянов и Георги Мерджанов, автори на снимки в книгата.
Представя: Начо Христосков ; Китара: Николай Георгиев

18.00 – читалище „Възраждане"
„Джим 04":
Издателски проект "12+1" в подкрепа на най-младата българска литература и сборниците "Мисия" и "Извисяване" - литературно четене на авторите, участници в тях
Представя: Георги Ганев, издател

19.00 – Двора на Драматичния театър
(при лошо време – Културен център „ТРАКАРТ")
„Жанет 45":
Среща разговор с автора на романа „Възвишение" Милен Русков
Водещ: Александър Секулов

10 юни (неделя)

10.30 – Държавен куклен театър – Пловдив
Жанет 45":
ДЕТСКО УТРО с участието на Божана Апостолова („Малката Божана в нощта на чудесата"), Виктор Самуилов („През девет локви в десета") и актьори от театъра

12.00 – Постоянна експозиция „Златю Бояджиев" (Стария град)
„Жар – Жанет Аргирова":
„Приказки за Слънчевата фея" – поредица за деца от Любов Георгиева, представена от художника Венелин Вълканов

16.00 – Постоянна експозиция „Енчо Пиронков" (Стария град)
„Жанет 45":
ПУБЛИЧЕН ДИАЛОГ – Ани Илков и проф. Миглена Николчина за поезията на 90-те и мястото на „Събрано" от А. Илков в съвременните литературни процеси

16.00 – Постоянна експозиция „Златю Бояджиев" (Стария град)
„Бялото братство":
„Учителя за образованието" – Петър Дънов за новото възпитание и обучени
Представя: Слав Славов, директор на Детска школа „Бялото кокиче" – първата школа, в която изцяло се прилагат Слънчевите методи
„Заветът на цветните лъчи на светлината" – сто години от създаването на уникалния метод за работа, даден от Учителя през 1912 г. в Арбанаси
Представя: Андрей Грива

17.00 – Открита сцена пред Общината
СТУДЕНТИТЕ СЪЩО ЧЕТАТ  – Синтези: слово, музика и танц
Специални гости: Ваня Костова и Боян Михайлов
Зам.-кметът по културата г-н Стефан Стоянов връчва наградите на победителите в конкурса Читател на годината от 5 до 105 години, организиран от НБ „Иван Вазов" . (Награден фонд – нови заглавия от гостуващите издателства)
Водещ – Стоян Сърданов

17.30 – Културен център „ТРАКАРТ" (подлез Археологически)
Дружество на писателите – Пловдив
„Литературен Пловдив 2011" – преглед
Представя: Димитър Атанасов

19.00 – Културен център „ТРАКАРТ" (подлез Археологически)
Дружество на писателите – Пловдив
Връчване годишните литературни награди на Дружеството

11 юни (понеделник)

13.30 – Народна библиотека „Иван Вазов"
„Диоген":
„Поезията на Христо Ботев"
Представя: Проф. Инна Пелева

16.00 – Народна библиотека „Иван Вазов"
„Колибри":
„Другостта на писателя" – среща разговор с Анжел Вагенщайн

17.00 – Балабанова къща (Стария град)
„Стигмати":
ПОЕЗИЯ И МУЗИКА
Мая Ангелова – „Морска карта", поезия
и Венцеслав Анастасов – баритон
Представя: Юлиан Жилиев

17.00 – Културен център „ТРАКАРТ" (подлез Археологически)
„ЦУМ":
НЕПОЗНАТИЯТ СЪСЕД – 7 имена на съвременната турска поезия и проза (Атаол Бехрамоглу, Енвер Ерджан, Жале Санджак, Йоздемир Индже, Йозджан Карабулут, Феридун Андач, Хилми Явуз)
Представя: Антон Баев

19.00 – Балабанова къща (Стария град)
„Жанет 45":
Творчески портрет на писателя Димитър Атанасов, нарисуван с различни средства от доц. Владимир Янев, литературния критик Митко Новков и театроведа Пенка Калинкова.

ВХОДЪТ ЗА ВСИЧКИ ПРОЯВИ Е БЕЗПЛАТЕН!


Създадена на 07.06.2012 г.

Коментари

Все още няма коментари